Jak odzwyczaić dziecko od ssania palca?
Jak odzwyczaić dziecko od ssania palca?

Dzieci często wyrabiają w swoim codziennym zachowaniu nawyki, które w perspektywie czasu mogą okazać się bardzo szkodliwe dla ich zdrowia. Mowa tu między innymi o nadmiernym ssaniu palca, które jest jednym z podstawowych czynników powstawania różnorodnych wad zgryzu. Jak walczyć z tym szkodliwym odruchem?

3 sposoby na oduczenie dziecka ssania kciuka

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że ssanie kciuka w pierwszych dniach życia nie jest niczym niepokojącym. To naturalny odruch, bowiem maluch wykonywał tę czynność także w łonie matki, dlatego jest to jego naturalna metoda na poradzenie sobie z nową rzeczywistością. Alarmujące jest jednak kontynuowanie tego nawyku po 3 roku życia lub jego nadmierna częstotliwość.

Pierwszym sposobem jest zadbanie o odpowiednią alternatywę, która nieco odwróci uwagę dziecka i pozwoli mu stopniowo zapomnieć o kciuku. Zaopatrz się w coś, co maluch będzie mógł bezpiecznie wkładać do buzi zamiast palca. Mowa tu o wszelkich gryzakach dla dzieci, które będą zarazem ciekawą zabawką. Podpowiadamy, że okażą się one również zbawienne podczas ząbkowania.

Inną, równie skuteczną metodą jest wprowadzenie smoczka, jednak sprawdzi się ona wyłącznie w przypadku najmłodszych. Pamiętaj zarazem, że od niego również będziesz musiał kiedyś odzwyczaić dziecko. Rodzice zgodnie stwierdzają, że jest to nieco prostsze, ponieważ smoczek można stopniowo zabierać, zaś kciuk zawsze jest w zasięgu malucha.

Warto wspomnieć, że nadmierne ssanie kciuka jest często reakcją na stres lub zdenerwowanie. Z tego względu warto zadbać o rozładowanie napięcia w ciągu dnia. W tym celu świetnie sprawdzą się między innymi piłki sensoryczne i odpowiednia zabawa. Przed snem zrezygnujcie z głośnych i dynamicznych bajek, zaś postawcie na czytanie, rysowanie lub układanie klocków.

Istnieją także dawne metody, które stosowali nasi rodzice czy dziadkowie. Sklejanie palców plastrami, obsypywanie ich pieprzem, zszywanie rękawów… To tylko niektóre z nich. Odradzamy ich stosowania, bowiem są stresujące i mogą pogłębiać problem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.