Czy warto dawać dziecku smoczek?
Czy warto dawać dziecku smoczek?

Chyba każdy z nas posiadał w dzieciństwie co najmniej jeden smoczek. Dziś jednak pojawiają się zewsząd różne głosy, które nieco negują lub całkowicie krytykują jego obecność w procesie dorastania. Inni specjaliści natomiast nie widzą żadnych przeciwwskazań do podawania dziecku smoczka. Przyjrzyjmy się więc, czy warto z niego korzystać.

Czy dawanie dziecku smoczka jest wskazane?

Najwięcej wątpliwości wzbudza podawanie smoczka najmłodszym pociechom, które dopiero co przyszły na świat. Uznaje się, że powinien on zostać wprowadzony dopiero po 2 tygodniu życia. To szczególnie istotne w przypadku dzieci karmionych piersią. Zbyt wczesne podanie smoczka może skutkować zaburzeniem odruchu ssania oraz sygnalizowania głodu. W konsekwencji młoda mama może borykać się z problemami laktacyjnymi. Jeżeli dziecko jest karmione mlekiem z butelki, może ssać smoczek już od pierwszych dni życia.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że odruch ssania na późniejszym etapie życia malucha jest bardzo silny. Trudno jest go zaspokoić poprzez samo podawanie pokarmu, ponieważ potrzeba dziecka jest znacznie większa. Wówczas niezwykle pomocny okazuje się właśnie smoczek, który pozwala rozwijać odruch ssania bez wysiłku ze strony rodzica. Polecamy jednak zaopatrzyć się w zawieszkę do smoczka, ponieważ łatwo o jego zgubienie.

Jakie są zalety stosowania smoczka?

Smoczek jest przede wszystkim efektywnym uspokajaczem, który może pomóc podczas gorszych momentów malucha. Oczywiście w pierwszej kolejności należy upewnić się, jakie jest źródło płaczu dziecka. Jeżeli jednak jest on spowodowany zmęczeniem, rozdrażnieniem czy złym samopoczuciem, a nie określoną potrzebą, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po smoczek.

Ten niepozorny gadżet okazuje się nieoceniony podczas usypiania niemowlaka. Dziecko podczas ssania bardzo szybko się wycisza, dzięki czemu zasypianie nie stanowi większego problemu. Warto jednak pamiętać, aby od samego początku przyzwyczajać malucha do spania bez smoczka. Gdy tylko dziecko zapadnie w głębszy sen, należy go wyjąć. W przeciwnym razie będzie budzić się za każdym razem, gdy wypadnie mu z buzi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.