Czy niemowlęta mogą korzystać z poduszek?
Czy niemowlęta mogą korzystać z poduszek?

Pierwsze miesiące życia dziecka bywają dla świeżo upieczonych rodziców bardzo stresujące. Brak doświadczenia w opiece nad niemowlęciem sprawia, że w głowie rodzi się wiele pytań i wątpliwości. Wiele osób zastanawia się, czy maluchy mogą korzystać z poduszek. Zdania bywają podzielone, jednak czy wiesz, jak to naprawdę jest?

Czy noworodek może spać na zwykłej poduszce?

Mimo że zdania w sieci są podzielone, odpowiedź jest jednoznaczna. Zgodnie z rekomendacją Instytutu Matki i Dziecka, maluszki powinny spać na twardej i płaskiej powierzchni. Oznacza to zarazem, że najmłodsi nie mogą korzystać z poduszek. Jeżeli więc poszukujesz artykułów pościelowych dla dzieci, zdecydowanie zrezygnuj z zakupu tego produktu.

Należy mieć na uwadze, że chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo dziecka. Mimo że małe poduszeczki wyglądają bardzo uroczo, nie są odpowiednie dla niemowlaków. Po pierwsze, ich stosowanie zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej. Słowem, dla noworodka jest to zupełnie zbędny produkt, który ponadto może okazać się dla niego niebezpieczny.

Co istotne, niemowlęta nie mają tak rozwiniętego napięcia mięśniowego jak dorośli. Spanie na poduszce, mimo że pozornie może wydawać się komfortowe, jest dla niego w rzeczywistości pewnego rodzaju przeszkodą. Maluch ma również słabą koordynację ruchową, dlatego taki gadżet może zwyczajnie mu przeszkadzać.

Kiedy dziecko może zacząć korzystać z poduszki?

Odnosząc się ponownie do zaleceń Instytutu Matki i Dziecka, należy stwierdzić, że dziecko może korzystać z poduszki po ukończeniu 12 miesiąca życia. Jest to jednak dość ogólna reguła, od której istnieje kilka wyjątków. Jeżeli maluch nie jest jeszcze wystarczająco ruchliwy lub nadal ma problemy z koordynacją, należy poczekać.

Warto jednak zaznaczyć, że jeżeli niemowlę ma katar, można wyjątkowo zastosować poduszkę. Należy pamiętać, że w takim przypadku powinna być ona umieszczona pod, a nie na materacu. Wówczas maluch nie będzie miał do niej bezpośredniego dostępu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.