Wybór materiału na śliniak
Materiał na śliniak jest jednym z najważniejszych parametrów. To od niego w głównej mierze zależy czy ubranko naszego dziecka będzie czyste w trakcie karmienia. Najczęściej wykorzystuje się śliniaki materiałowe, jednak podczas jedzenia płynnych pokarmów bardzo szybko one przemakają, brudząc tym samym ubranko dziecka. Dobrym pomysłem jest więc zakup śliniaka materiałowego z nieprzemakalną ceratką, dzięki której brud nie przesiąknie przez śliniak. Można zdecydować się również na zakup śliniaka silikonowego, który jest bardzo łatwy w czyszczeniu, ponieważ po skończonym karmieniu wystarczy go przetrzeć.
Sposób zakładania śliniaka
Sposób zakładania śliniaka powinien być wygodny zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Możemy wybrać śliniak zakładany przez głowę. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, iż dziecko nie będzie mogło „zerwać” śliniaka z szyi podczas jedzenia. Jednak zakładanie go jest mniej wygodne, niż w przypadku śliniaka na rzep lub na zatrzaski. Warto mieć na uwadze, że tego typu śliniak powinien mieć regulację, dzięki której nie będzie on ani zbyt mocno przylegał do szyi, ani też nie będzie zbyt luźny.
Kolor oraz inne funkcje śliniaka
Wbrew pozorom, nawet kolor ma duże znaczenie podczas wyboru śliniaka. Jak wiadomo, dziecku znacznie bardziej spodoba się kolorowy śliniak, z ciekawym nadrukiem lub motywem. Dodatkowo śliniaki mogą posiadać różne, ciekawe „funkcje”, które ułatwią rodzicowi karmienie oraz sprzątanie po karmieniu. Zainwestować można na przykład w śliniak z kieszonką, który będzie „łapać” resztki jedzenia, co z kolei sprawi, że unikniemy dużej ilości pokarmu na ziemi. Inną, ciekawą opcją jest śliniak z rękawami, który dobrze zabezpiecza całe ubranko dziecka podczas jedzenia. Polecamy ten typ śliniaka w przypadku, gdy dziecko uczy się samodzielnie jeść.