Jak przygotować dziecko do karmienia butelką?
12.jpg

Karmienie butelką jest dobrą alternatywą jeżeli kobieta nie może lub nie chce karmić piersią. Przygotowanie dziecka do karmienia butelką nie jest jednak proste. Rodzic musi zdawać sobie sprawę z zasad, dzięki którym czynność ta przebiegnie bezpiecznie oraz komfortowo dla obu stron. Warto mieć na uwadze, że karmienie dziecka butelką wygląda inaczej niż karmienie piersią, dlatego też wato dobrze przygotować się do zmiany dotychczasowego sposobu karmienia.

Regularne karmienie to podstawa

Karmienie butelką różni się od karmienia piersią. Dlatego też podając dziecku mieszankę mleczną, powinniśmy robić to w regularnych odstępach. Najlepiej jest wypracować plan dnia, w którym co około 2-3 godziny podajemy dziecku butelkę z pokarmem. Dzięki opracowaniu owego planu dziecko będzie wiedziało, kiedy przychodzi czas karmienia i nie będzie dopominało się o pokarm między jednym a drugim karmieniem.

Dokładne dopasowanie ilości pokarmu

Podczas podawania dziecku gotowych mieszanek, powinniśmy bardzo dokładnie stosować się do zalecanych przez producenta ilości proszku. Źle dobrana ilość może prowadzić bowiem do problemów trawiennych, biegunki, wymiotów i złego samopoczucia dziecka. Ważne jest także dobre dobranie ilości podawanego pokarmu. Ilość wypijanego mleka różni się znacząco w pierwszych dniach życia, od zapotrzebowania, jakie noworodek posiada już w kolejnych tygodniach. W przypadku każdego dziecka wygląda to inaczej, dlatego warto obserwować swojego malucha.

Wybór bezpiecznej pozycji do karmienia

Jedną z najważniejszych rzeczy jest odpowiedni dobór pozycji do karmienia dziecka. Warto zdecydować się na karmienie go w ramionach, dlatego iż dziecko będzie czuło cały czas bliskość rodzica. Podczas karmienia dziecko nie powinno leżeć całkowicie płasko. Ważne jest, by jego główka była trochę uniesiona, co umożliwi bezpieczny i wygodny pobór mleka z butelki. Warto zwrócić uwagę także na ułożenie samej butelki. Rodzic powinien trzymać ją tak, by dziecko podczas jedzenia nie łykało powietrza. Dzięki temu unikniemy bolesnych kolek. Każdy rodzic powinien także dokładnie obserwować dziecko podczas karmienia. Dzięki temu będziemy wiedzieć, kiedy dziecko potrzebuje kilkuminutowej przerwy oraz czy butelka działa w prawidłowy sposób.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.