Do czego służą tzw. zabawki sensoryczne?
14.jpg

Zabawki sensoryczne możemy znaleźć obecnie w niemalże każdym sklepie. Są to produkty, które bardzo chętnie kupuje się dziecku, ze względu na ładny wygląd oraz na ciekawą kolorystykę. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, iż zabawki sensoryczne wpływają pozytywnie na rozwój dziecka w wielu aspektach. Nie bez powodu w opisach zabawek sensorycznych znajdziemy informacje o tym, iż stymulują one rozwój dziecka. Czym są dokładnie zabawki sensoryczne?

Istota zabawek sensorycznych

Zabawki sensoryczne mają za zadanie oddziaływać na różne zmysły dziecka, co z kolei przekłada się na szybszy rozwój jego zdolności poznawczych oraz fizycznych. Zabawki sensoryczne oddziałują na niemalże wszystkie zmysły dziecka – słuch, dotyk, węch czy też smak. Akcesoria te wykonywane są z różnego typu materiałów, dzięki czemu dziecko ma kontakt z różnymi fakturami, wzorami oraz kolorami. Wiele zabawek posiada specjalne wypełnienie, które podczas dotyku szeleści lub wydaje inne dźwięki. Warto wspomnieć, iż zabawki sensoryczne często mają wbudowane świecące lub odbijające światło elementy, co dodatkowo pobudza wzrok dziecka i zwraca jego uwagę.

Dobry wybór jest bardzo ważny

Na rynku znaleźć możemy bardzo dużo różnych typów zabawek sensorycznych. Wybór właściwego produktu nie jest więc prostym zadaniem. Najpopularniejsze są tak zwane kostki sensoryczne, których ścianki zbudowane są ze zróżnicowanych materiałów oraz odblaskowych elementów. Warto wybrać zabawkę, która posiada jak najwięcej opcji, dzięki czemu w jak najlepszy sposób będzie oddziaływała na dziecko. Zalecamy więc by poza różnymi kolorami oraz fakturami, zabawka wydawała również dźwięki. Może to być grzechotanie, szeleszczenie, a nawet wbudowana melodia. Powinniśmy jednak mieć na uwadze, że różne typy zabawek przeznaczone są dla dzieci w różnym wieku, dlatego też bardzo ważne jest dokładne dobranie typu zabawki do możliwości dziecka. Dla niemowlaków mogą być to maty, pluszowe zabawki czy też grzechotki. Z kolei starsze dzieci ucieszą się z kostek sensorycznych, piłek, oraz puzzli sensorycznych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.